Przewód pokarmowy – kolejna odsłona. SIBO, IBS, Hashimoto, RZS i inne choroby autoimmunologiczne.
Test oddechowy wodorowo-metanowy.
Nowoczesne narzędzie diagnostyki klinicznej.
Jesteśmy prekursorami w dziedzinie wykonywania testów wodorowo-metanowych z korektą CO2 .
W maju 2017 roku pierwsi w Polsce rozpoczęliśmy wykonywać testy wodorowo-metanowe.
Tym samym rozpoczęliśmy wprowadzanie w Polsce, stosowanego na świecie złotego standardu testów oddechowych. Standard ten mówi, że: test trwa 3 godziny, substratem jest laktuloza i mierzymy równocześnie poziom wodoru (H2) i metanu (CH4)
w wydychanym powietrzu. Badając tylko poziom wodoru (H2)
w teście WTO (Wodorowy Test Oddechowy), ryzykujemy, że wynik może byś fałszywie ujemny. Dlaczego? Dlatego, że niektóre bakterie są zdolne do przekształcania wodoru w metan i wynik pomiaru wodoru będzie fałszywie niski. I właśnie, dlatego ważne jest, aby równocześnie badać poziom wodoru i metanu. Ponadto dokładność i wiarygodność dokonywanych pomiarów próbek zależą od właściwego sposobu ich pobrania i przeniesienia do analizatora. Nieumiejętne pobranie próbki lub jej zanieczyszczenie powietrzem z otoczenia spowoduje również otrzymanie błędnego wyniku. Błędu można uniknąć, jeśli próbka będzie badana w odpowiednim urządzeniu. Urządzeniem takim jest SC Breath Tracker, z wbudowaną funkcją korekty błędu oddechowego, CO2, gdzie jednocześnie badany jest poziom wodoru i metanu.
Pomiary te umożliwiają uzyskanie odpowiedź na pytanie czy doszło do przerostu flory bakteryjnej w jelicie cienkim – SIBO. W ten sam sposób przeprowadzane są testy na nietolerancję cukrów. Używane są jednak inne substraty. W złotym standardzie testu na SIBO stosowana jest przede wszystkim laktuloza, (w wyjątkowych, uzasadnionych przypadkach glukoza) a do testów na nietolerancję cukrów odpowiednio: laktoza, fruktoza, sorbitol i inne.
Równocześnie wraz z wprowadzeniem testów oddechowych rozpoczęliśmy upowszechnianie wiedzy na temat SIBO, które niestety jest jeszcze zbyt mała i niestety też problem jest lekceważony. Żeby sprostać oczekiwaniom i potrzebom naszych pacjentów wciąż się szkolimy. Wiedzę czerpiemy
z dostępnych źródeł naukowych. Dodatkowo, codziennie wykonujemy testy i dzięki temu mamy też już własne doświadczenia i obserwacje. Interpretację wyników testów dokonujemy w oparciu o światowe wytyczne. Posłużyły nam one również do stworzenia autorskiego oprogramowania, dzięki któremu pacjent po zakończeniu badania otrzymuje wynik testu z interpretacją, wynik też omawiamy. Ponadto pacjent przed testem wypełnia anonimowo ankietę/wywiad, która uzupełnia interpretację wyników.
W trakcie wykonywania testów realizujemy misję fundacji – edukację. Wykorzystujemy do tego nagrania filmowe z naszych konferencji. Czas trwania testu to również czas na rozmowę, na słuchanie, na wymianę doświadczeń i wiedzy.