Co wspólnego mają testy oddechowe z problemami trawiennymi.
Niektóre bakterie w trakcie procesów trawiennych lub fermentacyjnych produkują kwasy, wodę oraz różnorodne gazy. Największy procent produkowanych przez bakterie gazów stanowią: dwutlenek węgla (CO2),
wodór (H2), metan (ch4), a także mniejsze ilości tzw. gazów aromatycznych.
Dwutlenek węgla produkowany jest przez wszystkie żyjące komórki w toku przemian metabolicznych, ale tylko bakterie zdolne są do wytwarzania wodoru
i metanu, jako produktów ubocznych ich metabolizmu. Bakterie te nazywane bakteriami beztlenowymi zdolne są do rozwoju w warunkach, gdy środowisko ich bytowania pozbawione jest tlenu. Dlatego też biologiczna produkcja metanu lub wodoru pozwala na stwierdzenie, iż niektóre substancje pokarmowe ulegają fermentacji bakteryjnej.
W układzie trawiennym bytowanie bakterii ograniczone jest zazwyczaj do okolicy okrężnicy. Większość bakterii zawartych w pożywieniu ginie w żołądku, w kwasie żołądkowym, dlatego też jelito cienkie zawiera zazwyczaj niedużą ilość mikroorganizmów bakteryjnych.
W niektórych przypadkach, w tzw. zespole rozrostu bakteryjnego jelita cienkiego (ang. SIBO – small intestinal bacteriall overgrowth), bakterie bytują w jelicie cienkim w dużo większej ilości. Ich obecność w obrębie jelita cienkiego może wpływać na wchłanianie niektórych witamin i innych istotnych składników pokarmowych, szczególnie tłuszczy, dlatego tez tak ważna jest odpowiednia diagnostyka w wykrywaniu tej jednostki chorobowej. Głównym zadaniem, jakie pełni okrężnica jest oszczędzanie wody oraz soli mineralnych, co osiągane jest przez reabsorbcję ich ze światła jelita. Okrężnica jest ponadto zaangażowana w pełnienie innych funkcji, spośród których niektóre wymagają dużej liczby bakterii. Włókna roślinne, bardzo popularne szczególnie w płatkach owsiane, nie ulegają trawieniu w obrębie jelita cienkiego, w związku, z czym podlegają fermentacji bakteryjnej, która odbywa się w obrębie okrężnicy. Krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe (ang. SCAFs – short chain fatty acids) produkowane w trakcie tego procesu zostają wchłonięte w okrężnicy.
Znaczne ilości skrobi (10-20% w roślinach strączkowych) nie ulegają strawieniu w obrębie jelita cienkiego i ulegają rozpadowi na monosacharydy w okrężnicy. Bakterie bytujące w okrężnicy oraz krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe obniżają pH panujące w tym odcinku jelita. Czynniki te mogą zmniejszać prawdopodobieństwo biegunek a także w pewnym stopniu zapewnić ochronę przed innymi problemami z jelitem grubym. Zwiększają one również stopień absorpcji jonów takich pierwiastków jak wapń, magnez i cynk przez okrężnicę. Dlatego też procesy fermentacji zachodzące w okrężnicy są zjawiskiem normalnym, a do tego niezwykle istotnym w prawidłowym jej funkcjonowaniu. Gazy produkowane w okrężnicy są reabsorwowane przez krew przepływającą przez tę okolicę. Następnie za pośrednictwem krwi wędrują one do płuc, gdzie dyfundują przez naczynia włosowate płuc do pęcherzyków płucnych, skąd są wydalane podczas cyklu oddychania.
Treść powstała na podstawie materiałów opracowanych przez producenta analizatora gazowego QuinTron Instrument Company Inc. – urządzenie do testów oddechowych – SIBO i na nietolerancję cukrów.